100 polskich legionistów

Dostępność: duża ilość
Wysyłka w: 1 - 5 dni
Cena: 110,00 zł 110.00
ilość szt.

towar niedostępny

dodaj do przechowalni

Opis

Książka jest hołdem złożonym wszystkim legionistom walczącym na różnych frontach I wojny światowej; na Zachodzie, na froncie wschodnim, czy też na dalekiej Północy i w wielu innych zakątkach świata. Jest to wyraz wdzięczności za ich bohaterstwo i odwagę.

Gdy ze zgliszczy I wojny światowej wyłoniła się Polska, młode państwo stanęło przed szeregiem wyzwań i trudności. Płonęła wschodnia granica w związku z ukraińskimi dążeniami secesjonistycznymi, jakie przerodziły się w wojnę polsko-ukraińską, a wkrótce doszło do agresji zbrojnej ze strony bolszewickiej Rosji. Równie wielkie wyzwanie stanowiło zespolenie trzech różnych modeli gospodarowania w jeden organizm ekonomiczny oraz odbudowa państwa ze zniszczeń wojennych. Obok tych palących problemów, znalazł się jeszcze jeden, dotyczący zintegrowania społeczeństwa, które przez 123 lata pozostawało podzielone, które poddawane było metodycznym zabiegom wynarodowienia.

W budowaniu tożsamości narodowej i co za tym idzie, jedności społeczeństwa, niebagatelną rolę odegrała pamięć o Legionach Polskich. W dwudziestoleciu międzywojennym państwo dbało o to, aby przy oficjalnych uroczystościach podkreślać wkład Legionów w odzyskanie niepodległości, a wiele z legionowych pieśni stało się elementem patriotycznej edukacji młodzieży.

Może i Legiony nie imponowały liczebnością, ale na pewno stały się niekwestionowanym symbolem walki o wolność i również obecnie są one ważną częścią naszej zbiorowej pamięci. Dlatego w obliczu 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości wydawca książki pragnie przybliżyć postaci, którym zawdzięczamy wolną Ojczyznę. Na temat Legionów Polskich powstała nieprzebrana obfitość publikacji. Przybliżają one szlak bojowy, jaki przeszła ta formacja zbrojna, prezentują militarne osiągnięcia oraz niuanse polityczne. Ale przecież Legiony nie były bezosobową masą ludzi ślepo wykonujących rozkazy, przeciwnie, tworzyli je ludzie z „krwi i kości”, z barwną osobowością i bogatym życiem wewnętrznym.

Dane techniczne

Format 23,5x33 cm
Ilość stron 416
Rodzaj oprawy twarda, lakierowna
Zdjęcia kolorowe
Inne papier kredowy
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy od home.pl